Startsida | Info | Tidsschema | ||
Damer A | - | Damer C | ||
Ingen Plate | - | Ingen Plate | ||
Herrar A | Herrar B | Herrar C | ||
Ingen Plate | Ingen Plate | Herrar C - Plate | ||
PadelTotal Masters Final 2016 | ||||
Anmälningstiden har gått ut - anmäl er gärna till reservlistan | ||||
Under 2016 har sju SPT-turneringar spelats i olika städer i Sverige. Alla som har deltagit i minst två tävlingar har kvalificerat sig till | ||||
tourfinalen i Stockholm helgen fredag 2 december - söndag 4 december. Förutom titeln SPT-mästare spelar lagen om 50.000 kr fördelade | ||||
i Herrar A och B samt Damer A och B. Dessutom spelas två C-klasser som inte är sanktionerade. De heter Padelverket OPENing och | ||||
blir Padelverket i Älvsjös första egna tävling och där är alla välkomna att anmäla sig. | ||||
Anmälningsavgiften (500 kr/lag) till alla klasser betalas till Padelverkets bankgiro 784-3022 och status för anmälningarna ser nu längst ner. | ||||
Prispotten för SPT-finalen är 50.000 kr och fördelas så här: | ||||
Herrar A | Herrar B | |||
SPT-mästare = 13.500 kr | Vinst = 2.100 kr | |||
Final = 7.500 kr | Final = 900 kr | |||
Brons = 4.500 kr | ||||
4:a = 1.500 kr | ||||
Damer A | ||||
SPT-mästare = 9.500 kr | ||||
Final = 5.500 kr | ||||
Brons = 3.500 kr | ||||
4:a = 1.500 kr | ||||
Alla som inte har kvalificerat sig till tourfinalen är välkomna att anmäla sig till C-klasserna men vi har bara plats för 16 herrarlag och | ||||
8 lag för damerna. Förhoppningsvis fyller vi tjejklassen men för killarna gäller det att anmäla sig mycket snabbt via mail till: | ||||
bjorn@stolt.se | ||||
Status klockan 22:24 lördag 26 nov: | ||||
Herrar A & B (max 24 lag) | Damer A & B (max 14 lag) | Damer C (max 8 lag) | ||
Lag 1 - 11.000 p | Lag 1 - 12.000 p | Sara Flores & Olivia Norström | ||
Anton Andersson - Uppsala PK | Antonette Andersson - Göteborg PK | Annelie Johansson & Jessica Odefjärd | ||
Ola Brodén - Näset/Bulltofta PC | Billie Gajic - Bulltofta PC | Anna Hamberg & Lena Persson | ||
Anna Berglund & Johanna Haglund | ||||
Lag 2 - 8.250 p | Lag 2 - 4.000 p | Ann-Sofie Börjesson & Annika Sundström | ||
Andreas Pålsson - Padel Crew | Mari Andersson - Båstad PK | |||
Bobby Seger - Padel Crew | Sofia Arvidsson - Halmstad PC | |||
Herrar C (max 16 lag) | ||||
Lag 3 - 5.500 p | Lag 3 - 3.450 p | |||
Roger Fridolf - Helsingborgs RK | Ebba Stedt - Padel Crew | Luis Miguel Alonso & Göran Uhlin | ||
Husein Mehmedovic - Helsingborgs RK | Anna Svedenhov - Padel Crew | Fredrik Andersson & Mattias Mikulski | ||
Kristoffer Kranberg & Kim Lindholm | ||||
Lag 4 - 4.500 p | Lag 4 - 3.050 p | Lucas Südow & Igor Tubic | ||
Björn Mossberg - Bulltofta PC | Ann Roslund - Båstad PK | Rickard Detterberg & Pontus Sjösten | ||
Christoffer Sonesson - Bulltofta PC | Matilda Sonesson - Bulltofta PC | Bertil Jan & Urban Orzole | ||
Carl Hæggström & Björn Stolt | ||||
Lag 5 - 3.700 p | Lag 5 - 1.100 p | Johan Gustavsson & Thomas Nedelius | ||
Andreas Beer - Bulltofta PC | Sara Flores - Stockholms PK | Karl Frostensson & Paulo Wiklund | ||
John Larsson - Halmstad PK | Olivia Norström - Stockholms PK | Fredrik Edsberg & Christian Lång | ||
Ulrik Ahm & Andreas Öhman | ||||
Lag 6 - 3.550 p | Lag 6 - 1.100 p | Robert Fox & Mikael Svedman | ||
Andréas Johansson - Padel Crew | Jennie Sterning - Bulltofta PC | Vicky Chand & Mathias Jakobsson | ||
Calle Knutsson - Båstad PK | Anntherese Åkesson - Bulltofta PC | Tony Svedin & Niklas Bengtsson | ||
Lukas Larsson & Fredrik Nyberg | ||||
Lag 7 - 2.800 p | Lag 7 - 300 p | Niklas Sävström & Viktor Sävström | ||
Tobias Blixt - Padel Crew | Jessica A. Paulsson - Helsingborg RK | Alexander Brinkeback & Alexander Nilsen | ||
Kim Olsson - Padel Crew | Josefine A. Paulsson - Helsingborg RK | Simon Key Bertman & Olle Källström | ||
Mats Rieger & Peder Weitoft | ||||
Lag 8 - 2.500 p | Lag 8 - 200 p | Joakim Lundholm & Anders Magnusson | ||
Per Hjalmarson - Göteborgs PK | Annika Lavebrand - Padel Crew | Johan Hagström & Petter Lindahl | ||
Stefan Nilsson - Göteborgs PK | Margareta T. Mateo - Helsingborg RK | Stefan Grantorp & Olle Nyberg | ||
B-klass | Mattias Larsson & Daniel Sjöberg | |||
Lag 9 - 1.500 p | Pontus Jacobsson & Andreas Riikonen | |||
Jan Fridén - Stockholms PK | ||||
Magnus Wahlström - Stockholms PK | ||||
Lag 10 - 800 p | ||||
Paul Robinsson - Göteborgs PK | ||||
Robin Salomonsson - Hässleholm PK | ||||
Lag 11 - 400 p | ||||
Joakim Sandberg - Stockholms PK | ||||
Christian Wall - Stockholms PK | ||||
Lag 12 - 300 p | ||||
Tomas Gaicki - Stockholms PK | ||||
Mattias Mikulski - Stockholms PK | ||||